АПЛ та УПЛ – як BMW і самокат
Автор Роман Бебех
Неможливо порівнювати УПЛ та АПЛ. Самокат з BMW.
Особливо після поєдинку Тоттенгема та Манчестер Сіті на величному і заповненому Вемблі. АПЛ, як і весь англійський футбол – це мільйон дрібних деталей, з яких і складається велика картина. А ще культура людей, які звикли свій вільний час проводити на стадіоні. І для них не дуже важливо, в якій лізі виступає їхній клуб. Перемагає він чи летить у прірву.
Перед вечірнім суботнім суперматчем заїхав в обід на гру Квінс Парк Рейнджерс проти Престона. У КПР молода команда, яка перебуває у підвалинах турнірної таблиці чемпіоншипу. Проте на стадіоні близько 14 тисяч глядачів. Рівень цього матчу – це якби грали Верес із Карпатами, але при майже заповнених трибунах на чисто футбольному стадіоні без бігових доріжок, що створює шалену атмосферу.
Квиток на матч Чемпіоншипу – увага! 33 фунти (близько 1220 гривень)!
Уявіть, яку касу приносить клубу кожен домашній матч!
Поруч зі мною сиділи власники абонементів, які не перший рік ходять на футбол. При зустрічі обіймаються та цілуються, а бачаться тільки на стадіоні. Бо інакше у житті не пов’язані. Це їхня тусовка на багато років. Ліворуч від мене сидів дідусь років 70, який постійно розводив руками, морщив лоба та переживав за свою команду, а згори жінка 50-ти років, яка гучно лаяла бокового арбітра. Потім вона зізналася, що 27 років ходить на КПР. А її чоловік уболіває за Челсі. І кожна гра дітища Абрамовича її сім’ї обходиться аж у 60 фунтів.
Англійський футбол – це передусім реакція трибун на події на полі. Тут кожен підкат зустрінуть оплесками, а затягування часу свистом. І не важливо, це ліга чемпіонів чи другий дивізіон. Люди десятиліттями ходять на стадіон та тонко розуміють гру.
Тоттенгем – Ман Сіті – головна окраса вікенду. Заповнений Вемблі. Поруч зі стадіоном забиті бари, які спеціально вивішують прапори колишнього клубу Сергія Реброва, запрошуючи шанувальників Шпор до себе. Англія в цьому плані надзвичайно комерційна. В зоні для гостьових фанів, навіть продавці хот-догів одягають футболку гостей. Тільки щоб всі почувалися комфортно.
На стадіоні мільйон варіантів різної їжі, напоїв чи сувенірної продукції. Несеш із собою в пляшці воду? Перелий її в спеціальні пластикові стакани, тільки не засмучуйся. Алкоголь дозволено пити лише в підтрибунних приміщеннях, але не в чаші стадіону. Прибрані туалети, куди не страшно заходити жінкам.
Коли на трибунах уболівальники починають між собою словесно чубитись, а це відбувається частенько, служба безпеки реагує миттєво – попереджає, а якщо треба, то і виводить бешкетників за межі сектора. Тут намагаються прибрати проблему на її старті. І зупинка одного провокатора попереджає великі бійки.
Перед цією грою Манчестер Сіті програв у трьох матчах поспіль і потрапив у серйозну психологічну яму. Пеп звісно переживав. Та пообіцяв гравцям, що у разі перемоги над Тоттенгемом, команда отримає три вихідні. Коли треба зробити останній крок до чемпіонства, то як ще налаштовувати команду? Футбол був просто шедевр. Спостерігати за грою Сіті та Тоттенгема – це суцільна насолода. Ще б Зінченко вийшов на заміну – було б взагалі дуже круто.
Коли потрапляєш на такі матчі, то розумієш наскільки далеко у футболі ми відстали від Англії. У нас топ-матч чемпіонату збирає стільки глядачів, скільки проста зустріч команд чемпіоншипу.
Але з іншого боку це взірець та розуміння того, як має виглядати ліга. Тільки з чого починати? Як знайти фінанси для клубів, які запросили б сильних футболістів? І як заразити людей футболом?