Ефект Б’єлси: як живеться Божевільному в Чемпіоншипі?

16:59, 19 жовтня 2018

Автор – Яструб Дарія

Гігант англійського футболу, що перебуває у глибокій сплячці. Саме так говорять про англійський клуб Лідс Юнайтед у місцевих ЗМІ. Але рано чи пізно сплячка закінчується. Можливо, для павичів це вже сталося. З приходом нового наставника, якого Гвардіола називає найкращим тренером у світі, а Сімеоне ставить у приклад.

Дрібниці Божевільного

У липні цього року Лідс Юнайтед очолив Марсело Б’єлса, колишній тренер збірної Аргентини та Чилі, екс-наставник Марселя, Атлетика Більбао, Лілля та Лаціо (коучем орлів він був лише два дні: його не задовольнила трансферна політика клубу). У себе на Батьківщині, в Аргентині, він отримав прізвисько El Loco, що в перекладі означає «божевільний». Головним чином через свою поведінку та тренерські рішення.

Коли Б’єлса тренував аргентинський клуб Ньюеллс Олд Бойз, то перед матчем із принциповим суперником він спитав футболіста своєї команди: На що ти готовий заради перемоги в цьому матчі? Хлопець відповів, що буде бігти стрімголов до воріт суперника. Але Б’єлса лише похитав головою і сказав: Треба зробити більше! От я готовий відрізати собі пальця, якщо за це мені гарантують перемогу!

Photo by George Wood/Getty Images

В Англії аргентинцю не доводилося використовувати такі радикальні методи, але і без того, у Лідсі вже встигли переконатися в божевільності Б’єлси. Коли аргентинець вперше прийшов на клубну базу, то помітив шар пилу в одному з кабінетів. Новий тренер обурився і наказав проводити вологі прибирання на базі мало не щодня.

Б’єлса підрахував, скільки часу витрачає середньостатистичний англійський уболівальник, аби заробити гроші на квиток. Виявилося, що у фаната в Англії на це йде приблизно 3 години. Тренер зібрав усіх гравців Лідса і дав їм завдання збирати сміття на клубній базі упродовж 3 годин. Так Б’єлса показав футболістам, скільки зусиль витрачають вболівальники, щоб побачити їхню гру. Напевно, це змусило їх замислитися, а чи варта така гра цих зусиль?

Марсело Б’єлса після матчу першого туру Чемпіоншипу вирішив дати післяматчевий коментар англійською. Єдиною проблемою у цій ситуації було те, що аргентинець майже не знає мови. Схема відповіді на запитання журналістів була такою: поруч із Б’єлсою стояв чоловік, який перекладав запитання журналіста з англійської на іспанську, аргентинець відповідав рідною мовою, перекладач шепотів йому відповідь англійською, а тренер повторював його слова. Така процедура займала багато часу.

Надалі Б’єлса припинив свої мовні експерименти, зараз аргентинець говорить з журналістами винятково рідною мовою з перекладачем.

Футбольна філософія Б’єлси

В англійському клубі аргентинець втілює свою філософію футболу, що полягає у високому пресингу, швидких переходах та контратаках. Для Б’єлси важливо, щоб кожен футболіст вигравав індивідуальні дуелі, віддавав швидкі й точні паси та володів м’ячем. Сьогодні відсоток володіння м’ячем у футболістів Лідса у середньому становить майже 58 %, а з усіх передач в уже зіграних матчах точними виявилися приблизно 78 %.

Аргентинський спеціаліст дотримується правила: біг – це важливо! Футболіст на полі має бігти: з м’ячем чи без нього. Тому особливу увагу аргентинець приділяє фізичній підготовці гравців. Буває, у Лідсі тренуються аж тричі на день, починаючи із 7:30.

Офіційно Лідс грає за схемою 4-1-4-1. Келвін Філліпс – яскраво виражений півзахисник, що сідає глибше, щоб діяти як третій центрбек. Ідеальний захист Б’єлси – це постійний запасний захисник, який не має персонально опікуватися із суперником, тому може підчистити та підстрахувати своїх партнерів. Філіпс міняється позиціями з центрбеком Ліамом Купером, коли той висувається вперед. Таким чином ззаду залишається завжди один запасний гравець

Стиль гри, який пропонує Б’єлса у Лідсі, дає змогу футболістам зробити більше дотиків до м’яча на підступах до штрафного майданчика і тим самим більше контролювати м’яч, що, як правило, призводить до створення небезпечних моментів біля воріт суперника. Лідс Юнайтед у матчах Чемпіоншипу забив 22 м’ячі, пропустивши всього 9. Такий показник – один із найкращих серед усіх 24 команд другого за престижністю дивізіону Англії. Більше тільки у Вест Бромвіча: 31 забитий і 17 пропущених

Photo by George Wood/Getty Images

Премєр-ліга близько?

Завдання нового тренера – вивести команду до Прем’єр-ліги. Лідс Юнайтед востаннє грав в елітному дивізіоні у 2004 році. Наразі команда здобула 23 очки і посідає 3 місце в турнірній таблиці. Марсело Б’єлсу визнали найкращим тренером серпня в Чемпіоншипі, а титул найкращого гравця турніру віддали футболісту Лідса Кемару Руфу.

Легенда Лідса Лукас Радебе був дуже вражений стартом команди цього сезону. Але він вважає, що гравці мають працювати ще наполегливіше, щоб зберегти цей запал до кінця сезону.

Адже Чемпіоншип – це довгий чемпіонат із 46 матчів, набагато більше, ніж у Франції та Іспанії, де команди грають по 38 ігор. Тому, як кажуть, курчат восени рахують. А очки в Чемпіоншипі краще рахувати навесні. Про ймовірний вихід до Прем’єр-ліги говорити ще зарано, але така можливість у Лідса під керівництвом Марсело Б’єлси однозначно є. У це вірять всі: уболівальники, керівництво, а, головне, – самі футболісти. До того ж у 2019-му клубу виповниться 100 років від дня створення. Повернення до Прем’єр-ліги було б непоганим подарунком від аргентинського тренера, чи не так? А ще цікаво було б побачити його протистояння з Гвардіолою, Клоппом і Саррі.

 

 

 

 

Читайте також