ЕКСКЛЮЗИВНО: Хто та як організував договірняк у Запоріжжі

10:23, 08 квітня 2019

У вівторок – матч Зоря – Динамо U-21, у понеділок – спецоперація поліції. Ми покажемо вам повну схему того, як в Україні організовують брудні матчі та розкажемо, хто за цим стоїть. 

Це ексклюзивне відео програми Профутбол. Запоріжжя. Вечір понеділка. Кілька десятків працівників поліції провели спецоперацію із затримання організаторів матчів із фіксованим результатом. Двоє осіб намагалися підкупити кількох гравців молодіжного складу Зорі. Їх затримали на гарячому. Під час передачі авансу.

Мова йде про матч молодіжних команд Зорі та Динамо. Гендиректор луганського клубу Сергій Рафаїлов особисто приїхав на місце затримання.

На кількох гравців Зорі U-21 вийшла особа, зацікавлена у матчах на тоталізатор. Ось він під час затримання у Запоріжжі. На прохання поліції ми не показуємо його обличчя та не називаємо імені. Він – найнижча сходинка, вербувальник. За кілька сотень доларів шукав контакти гравців. Далі за справу бралися профі зі шлейфом брудних матчів.

Один із них Сергій Кобзєв. 31-річний вихованець донецького Шахтаря та екс-гравець ряду команд нижчих ліг. Кобзєв, за нашими даними, дуже близький до Володимира Козленка, організатора договірняків ПФК Суми. Організаторам були потрібні 5 гравців для забезпечення необхідного результату – поразки із точною різницею голів. Тобто, футболісти Зорі мали програти у два м’ячі: 0:2, 1:3 або ж крупніше.

Спробою організації запорізького договірняка, наскільки нам відомо, займалася ще одна особа. Тісно пов’язана із двома затриманими. Його ім’я В’ячеслав Молотокас, молодий український екс-арбітр. Екс – бо торік його відсторонили від суддівства. Тоді у Львові намагалися підкупити гравців Карпат U-19. Одним із організаторів був саме Молотокас.

Тоді на темі розслідувань матчів із фіксованим результатом піарилися всі. Невтомний футбольний прокурор Назар Холодницький, перший віце-президент ФФУ, роздавав гучні інтерв’ю.

Я говорив це, чітко наголошував, хлопці, часи, коли ми купуємо-продаємо очки не на футбольному полі під час гри, а десь в макдональдсах, закінчилися.

Але ось вона – спроба підкупу у закладі швидкого харчування. Усіх цікавить одне питання – яке покарання організаторам? Говорячи просто – коли хтось потягне на кримінальну відповідальність?

Поліція змушена працювати за статтями кримінального кодексу України. Пам’ятаєте розпіарений закон Павелка про протидію корупції у спорті? Його називали панацеєю. На ділі він виявися сирим. Не на камеру поліція говорить, що працювати за ним неможливо. Ми попросили дати йому оцінку юриста Сергія Кулика:

Той закон, якщо на нього спиратися, він більш чітких регламентів або функціональних обов’язків для правоохоронних органів не надає. В ньому немає прописаного алгоритму дій, що їм потрібно робити, на що спиратись.

У зв’язку з цим певні моменти відбуваються з затяжним процесом, і їм цей закон трішки ускладнює роботу, трішки не дає прискорити цей процес. Їм треба звертатися за дорученням до слідчого, той звертається до прокуратури, вона погоджує клопотання, щоб звернутися до суду, і слідчий суддя дає певні дозволи – а це довгий час по здобуттю певної інформації.

Спецоперація у Запоріжжі демонструє, наскільки швидко можуть і мають діяти правоохоронні органи. І наскільки складно буває пройти всі ланки, щоб затримати можливих злочинців. Закон дуже слабкий. Тим часом молодіжка Зорі програла Динамо 1:3, але матч був чистий – на нього ніхто не приймав ставок. Причина – на стадіоні не було так званих скаутів, які в режимі онлайн передають букмекерам інформацію про перебіг матчу.

Федерація та деякі клуби підозрюють, що частина скаутів може бути ланкою в організації договірних матчів. У Зорі теж перестраховуються.

Сергій Рафаїлов, гендиректор Зорі:

Ось нещодавно був матч
 Ворскла і Зоря U-19, і мені телефонують, повідомляють, що сидить людина під час матчу і відслідковує всі ставки. Як тільки його видворили, миттєво припинився онлайн і ставки були зупинені.

Сергій Рафаїлов розповів, що попри поразку U-21 керівництво Зорі преміювало гравців, які не побоялися протидіяти ділкам:

Всі хлопці отримали премії. Звийчано, менше грошей, ніж вони могли б отримати на ставках. Але я думаю, це теж є чинником, що стимулює на спортивну боротьбу. Ви віддаєтеся на полі, рвете м’язи, ламаєте ноги, а декілька людей затіяли собі таке, вступили в неправомірний контакт із організаторами,  і заробляють гроші на вашій крові.
   

Вчинок гравців і керівництва Зорі має стати прикладом для інших. Молоді футболісти мають зрозуміти, що потрапити на гачок таких ділків дуже легко. І далі вони не відпустять. Договірне рабство може тривати роками.

Читайте також