Ліга Європи 2. Що це означає для України?
Офіційно! УЄФА створив третій єврокубок. Із сезону 2021/22 рр. ми стежитимемо за ще одним міжнародним турніром.
Що вже відомо?
Трохи офіційної інформації від УЄФА. Новий турнір ще не отримав назви. Робоча назва – Ліга Європи 2 (UEL2). Змагання проводитимуть за тією ж схемою, що й Лігу Чемпіонів та Лігу Європи. На груповому етапі виступлять 32 команди.
Формат включає груповий етап (вісім квартетів команд), 1/8 фіналу, чвертьфінал, півфінал і фінал.
Перед 1/8 фіналу відбудеться додатковий раунд плей-оф. У ньому зустрінуться клуби, що посядуть другі місця в групах UEL2 і треті місця у групах Ліги Європи.
Новий турнір передбачає 141 матч за 15 ігрових днів. Так само, як у Лізі Європи.
Переможець нового турніру отримає путівку до наступного розіграшу Ліги Європи.
Матчі проводитимуться по четвергах. Так само, як і поєдинки Ліги Європи. Ліга Чемпіонів залишиться по вівторках і середах. Разом з тим, УЄФА розгляне можливість додати часовий слот о 16:30 за центральноєвропейським часом.
Фінали гратимуть упродовж одного тижня — в середу (новий турнір), четвер (Ліга Європи) і суботу (Ліга Чемпіонів). Якщо хтось захоче відвідати всі матчі, то це буде мегаскладна місія.
Виконком УЄФА схвалив формат нового турніру і схему відбору. Також будуть збільшені гарантовані призові для всіх клубів Ліги Європи і нового турніру. Все інше (детальна схема розподілу фінансів і солідарних виплат, назва/бренд, система коефіцієнтів і комерційна стратегія) стане відомо у 2019 році.
Ліга Європи 2 і Україна
Новий турнір гарантує, що на груповому етапі єврокубків будуть представлені щонайменше 34 асоціації (зараз мінімум 26). UEL2 буде відкритий для всіх національних асоціацій. Усі асоціації збережуть ті ж сумарні квоти, що й сьогодні.
На старті цього сезону Україна мала 5 представників в єврокубках (Шахтар і Динамо в ЛЧ, Ворскла, Зоря і Маріуполь – в ЛЄ).
Цей футбольний рік Україна почала на восьмій позиції в рейтингу коефіцієнтів УЄФА. До цього чотири цикли поспіль ми фінішували саме на цій сходинці. Сьома-дев’ята позиції майже рівнозначні, оскільки дають однакову кількість учасників в єврокубках – по 5. Зараз ми перебуваємо саме на 9 позиції.
Тобто, із запуском нового єврокубка представництво України не зміниться.
Виконавчий директор УПЛ Євген Дикий у розмові з FootballHub розповів, що чекає на детальнішу інформацію з Асоціації європейських футбольних ліг щодо розподілу команд по турнірах.
Згідно із сіткою УЄФА, УПЛ (якщо збереже теперішню квоту) делегуватиме два клуби до Ліги Чемпіонів (як зараз, один у групу, один в кваліфікацію).
В Лігу Європи потраплятиме тільки одна команда (до раунду плей-оф кваліфікації ЛЄ), а ще дві – у другий і третій раунди кваліфікації нового євротурніру. Зараз бронзовий призер УПЛ напряму потрапляє в групу Ліги Європи.
Загалом, зміни не повинні надто сильно позначитися на українських клубах. Новий турнір – можливість отримати додаткові квоти для чемпіонатів із низьким рейтингом.
Лігу Європи-2 вже встигли назвати турніром невдах чи змаганням для бідних. Очевидно, що новий турнір займатиме третє місце в ієрархії і рівень команд буде ще нижчим, аніж у Лізі Європи. Зате і шанси пройти далі будуть більшими. Вилетів з кваліфікації ЛЄ? Не проблема! Є Ліга Європи-2!
Можливо, шлях Зорі в Європі не завершився би після вильоту від Лейпцига в плей-оф раунді кваліфікації Ліги Європи, якби новий турнір вже існував.
Реакція вболівальників
Маленьким клубам та асоціаціям така ідея мала би сподобатися – додаткові гроші, можливість засвітити гравців, смак єврокубків, шанс виграти трофей. Чому б і ні?
У фанатів думки розділилися. Якщо підсумувати, то багато хто називає це рішення популістським і безперспективним. Інші очікують прориву від українських команд.
Відомо одне. Тепер у нас буде ще більше футболу. Особливо, по четвергах. Телевізора, ноутбука і планшета може бути навіть замало…