Манчестер Юнайтед. Як виховують найкращих

01:24, 07 листопада 2018

Автор Дарія Яструб

Історія успіхів Манчестер Юнайтед значною мірою визначається розвитком молоді. Академію МЮ вважають однією з найкращих в Англії. Її вихованці звикли здобувати трофеї у складі основної команди. Як це було і як ідуть справи з молоддю Манчестера зараз? Згадуємо і розбираємося.

Малюки Басбі

Шотландець Сер Метт Басбі, головний тренер Манчестер Юнайтед, привів свою команду до перемоги в Кубку Англії у 1948 році і чемпіонства в сезоні 1951/52, яке стало першим за понад чотири десятиліття. Водночас тренер розумів: щоб далі вигравати, треба оновлювати склад.

Photo by Norman Quicke/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images

Тому Басбі вирішив не шукати готових гравців, а виховувати їх самотужки. Упродовж чотирьох років Юнайтед не витратив на трансферному ринку ні пенні. Натомість клуб витрачав цінніший ресурс – час. Адже молоді таланти потребували часу, щоб розкритися. Принаймні, в це вірив Басбі. І чекати довго не довелося. Двоє з них, Джеккі Бланчфлауер і Роджер Берн, дебютували за першу команду в матчі із запеклим ворогом Ліверпулем. Тоді гра закінчилася нічийним рахунком.

У сезоні 1956/57 всі малюки Басбі, так їх почали називати у ЗМІ, виправдали очікування тренера: Манчестер Юнайтед став першим англійським клубом, який зіграв у Кубку Європейських Чемпіонів. Тоді червоні дияволи дійшли до півфіналу, де поступилися мадридському Реалу.

Найуспішнішим для малюків став сезон 1957/58. Манчестер Юнайтед знову брав участь у Кубку Європейських Чемпіонів. У півфінальному матчі Юнайтед на виїзді зіграв у нічию 3:3 із Црвеною Звездою. За сумою двох матчів Манчестер проходив до півфіналу. 6 лютого 1958 року літак із гравцями, які повертались після гри в Белграді додому, сів у Мюнхені на дозаправку. Через не належний стан злітної смуги літак під час злету розбився разом із першим золотим поколінням Манчестер Юнайтед.

Після мюнхенської трагедії Метт Басбі формував команду навколо трьох малюків, які вижили після авіакатастрофи: Гаррі Грега, Боббі Чарльтона та Білла Фоулкза. Крім того, клуб придбав центрфорварда Деніса Лоу –  саме він забив у фінальному матчі Кубка Англії 1963 року із Лестером. Лоу разом із Боббі Чарльтоном та Джорджом Бестом стали великою Трійцею: усі вони отримали Золоті м’ячі (Лоу – в 1964-му, Чарльтон – 1966-го та  Бест – 1968-го). У 1968 році Манчестер Юнайтед переміг мадридський Реал у півфіналі Кубка Європейських Чемпіонів (4:3 за сумою двох матчів), а у фіналі на Вемблі розбив лісабонську Бенфіку в додатковий час 4:1. Уперше червоні дияволи стали найкращими в Європі.

Photo by Mike McLaren/Central Press/Getty Images

Ера Сера Алекса Фергюсона: клас-92

Між тріумфом манкуніанців у 1968 році та приходом наступного шотландця пройшло 18 років. Упродовж цього періоду клуб змінив 5 тренерів, що так і не змогли повторити попередні успіхи. Але в листопаді 1986 року посаду головного тренера Манчестер Юнайтед обійняв Алекс Фергюсон. Перший рік його перебування на тренерському містку успішним аж ніяк не назвеш: 11 місце в чемпіонаті Англії.

Photo by Richard Heathcote/Getty Images

Але рецепт перемог Манчестера новоспечений тренер знав добре: виховати нове покоління британських футболістів. Екс-гравець Юнайтед Браян Кідд отримав завдання знайти кращих гравців країни, які згодом увійшли до складу команди U-18. У 1992 році вони виграли молодіжний Кубок Англії. За молодіжну команду Манчестера грали Раян Гіггз, Девід Бекхем, Пол Скоулз, Нікі Батт, брати Гаррі і Філ Невіли. І вже наприкінці сезону 1994/95 всі шестеро юнаків дебютували за першу команду Манчестер Юнайтед. На Олд Траффорд знову повернулися перемоги.

Photo by Ben Radford /Allsport

У 1999 році команда Алекса Фергюсона грала у фіналі Ліги Чемпіонів проти мюнхенської Баварії. Юнайтед програвав 0:1 в основний час. Арбітр матчу компенсував три хвилини. Цього виявилося достатньо, щоб Тедді Шерінгем та Уле Гуннар Сульшер забили по м’ячу. У підсумку  2:1. Покоління Гіггза, Бекхема і Скоулза принесли МЮ другий трофей Ліги Чемпіонів.

Photo by Alex Livesey /Allsport

Моурінью, час подумати про молодь

Сьогодні футболісти класу-92 вже давно закінчили свою кар’єру. У 2014-му останній з них, Раян Гіггз, повісив бутси на гачок і пішов у тренери. Сьогодні у складі Манчестер Юнайтед грають чотири вихованці Академії Юнайтед. Це Маркус Рашфорд, Скотт Мактоміней, Джессі Лінгард та, не дивуйтесь, француз Поль Погба.

А скільки ще буде юних зірочок у головній команді? Непогані шанси має 17-річний Мейсон Грінвуд. Цього сезону він забив 11 м’ячів і віддав 4 гольові передачі у 8 матчах команди U-18.

Photo by Charles McQuillan/Getty Images

А 17-річний Джеймс Гарнер уже влітку грав разом з основною командою МЮ у передсезонному турі в Америці. Хлопець в одному із інтерв’ю сказав: “Я думаю, що Жозе Моурінью вірить в молодь. Цього року зіграв Скотт Мактоміней, він отримав свій шанс. Я повинен заслужити свій”.

Фото Getty Images

18-річний Тахіт Чонг вже декілька разів тренувався з першою командою. Жозе спостерігав за хлопцем з трибун, коли той у своєму дебютному матчі забив єдиний і переможний м’яч у ворота Тоттенгема.

Photo by Thearon W. Henderson/Getty Images

Добре проявляє себе в юнацькій команді капітан U-17 Анхель Гомес. Хлопець має португальське та ангольське коріння, у 13 років перейшов до Манчестер Юнайтед. За основну команду дебютував у травні 2017-го у матчі із Крістал Пелес. У кінці другого тайму юнак замінив самого Вейна Руні. Так Гомес став першим футболістом 2000 року народження, що зіграв в англійській Прем’єр-лізі.

Photo by Matthew Lewis/Getty Images

Жозе Моурінью зізнається, що у Манчестера немає готових до першої команди молодих гравців віком 20-21 рік. “Мадридському Реалу, наприклад, футболістів такого віку вистачає. У МЮ є хороші гравці від 16 до 18 років. Але всі вони грають у своїх лігах. Історію клубу робили футболісти, що приходили до основної команди із юнацьких. Разом з Луї Ван Гаалом ми створили хорошого футболіста Маркуса Рашфорда. Я спостерігав, як заграв Скотт Мактоміней. І тільки-но молоді гравці підростуть, тренерський штаб залучатиме їх до основної команди”.

Photo by Clive Brunskill/Getty Images

Важливо те, що юні таланти мають чудові приклади своїх попередників. Так склалося, що на 60-ту річницю Мюнхенської трагедії команда U-19 грала в Белграді із сербським Бродарацем у рамках юнацької Ліги УЄФА. Футболісти вшанували пам’ять загиблих футболістів хвилиною мовчання.

Затяжна серія невдач Манчестер Юнайтед розчаровує багатьох уболівальників. Але не дивуйтеся, якщо за кілька років молодь Манчестера візьме черговий кубок! Адже історія має звичку повторюватися, і цілком ймовірно, що незабаром покоління вихованців Академії знову поверне перемоги на Олд Траффорд. Тільки-от, хто тоді буде тренером манкуніанців?

Читайте також