Інновації по-німецьки: як у Гоффенгаймі тренують футболістів
Гоффенгайм – це селище у Німеччині з населенням близько 3 тисяч людей. Але це аж ніяк не означає, що команді із цього населеного пункту не місце в елітному футболі! Адже в технологічному аспекті Гоффенгайм – це один із найрозвиненіших клубів у світі. Тут вже не перший рік використовують спеціальні програми, які збирають усю можливу інформацію про футболістів та роботу клубу. Дані використовуються для скаутингу, тренувального процесу, аналізу суперників та навіть залучення уболівальників.
Рафаель Гоффнер, голова відділу інновацій Гоффенгайма:
Раніше після тренування команди збиралися з тренером та аналізували тренувальний процес. Недоліком такого підходу було те, що після гри футболісти та тренери могли не згадати деякі моменти. Тепер у нас є своя спеціальна програма. Вона дає змогу тренеру зупинити тренування та на відео вказати на помилки чи навпаки – відзначити гарні моменти.
Щоб бути успішними, треба впроваджувати новаторські ідеї. Дані, які ми збираємо, можна аналізувати та застосовувати у своїх цілях. Ми маємо індивідуальні профілі всіх гравців. У нас багато показників та статистики. Наприклад, знаємо раціон гравця, і можемо давати рекомендації щодо його покращення. Наші футболісти носять сенсори під час тренувань. Але цифри – не головне! Остаточне рішення приймає Юліан Найгельсманн. Технології можуть показати, що гравець не в найкращій формі. Але тренер поговорить з ним і якщо відчує особливу мотивацію, то футболіст буде грати. Перед тим, як підписати новачка, ми проводимо чимало досліджень. Перевіряємо швидкість бігу, як він стрибає, яке насичення кисню у крові під час тренування. Цей мікс показує, чи здатен футболіст грати на рівні Бундесліги. Також, окрім медичного огляду, є ще й психологічний тест. Перед тим, як підписати контракт, головний тренер проводить бесіду, за результатами якої він визначає, чи психологічно футболіст підходить для команди.
Футбол стає швидшим: раніше в Бундеслізі для прийняття рішення треба було 1,5 секунди. Зараз – лише 0,7 секунд! У Гоффенгаймі це чудово розуміють. Тому в нас на базі є спеціальна машина – Футболноут. Вона допомагає футболістам тренувати швидкість прийняття рішення, техніку й розуміння гри. Цю технологію можна порівняти з футбольним симулятором. У кожного гравця є свій рейтинг і кожен хоче бути сильнішим за колегу.
За одне тренування футболіст може зробити 300 дотиків. До того ж для цього не потрібен окремий тренер. Для центральних півзахисників маємо окремий підхід, адже футболісту на цій позиції треба добре бачити поле. У такому випадку ми ставимо режим на 360 градусів. Це набагато важче! Наші дослідження показують: якщо працювати з Футболноутом раз на тиждень у 300 м’ячів протягом 3 місяців – точність пасів зростає на 60-70 %.
Є спеціальна кімната для роботи над концентрацією. Ми вмикаємо відео і футболіст має спостерігати за опонентами і не випускати їх зі свого поля зору. Це робота на концентрацію та периферійний зір. Ми називаємо це тренування для мозку. Іноді футболісту треба працювати тут 2 хвилини. Травмовані займаються більше, бо не мають навантажень на полі. Часом навіть 25 хвилин. Наприклад, воротар бачить нападника, який біжить з лівого флангу. Голкіпер має знати, хто стоїть за спиною, і чи є там суперник.
Для нас важливий прогрес футболіста й за межами поля – наприклад, у школі. Якщо гравець добре грає у футбол, але у нього погані оцінки, ми будемо змушувати його робити уроки, працювати з репетитором. Будемо перевіряти, чи робить він домашнє завдання. Якщо гравець постійно пише контрольні роботи на двійки, а в суботу важлива гра, то ми його не допустимо до тренування. Не всі гравці академії стануть професійними футболістами, але вони мають бути готові до життя. В академії ми не ставимо короткострокові цілі стати чемпіонами серед 17-річних чи 19-річних. Важливіше, щоб молоді гравці були готові увійти в професійний футбол і стали хорошими людьми.