Коронавірус нашого футболу

11:37, 27 січня 2023
ФУТБОЛ УКРАЇНИ

"Коронавірус нашого футболу", – саме з таким заголовком 27-го січня на сайті Фраза.юа вийшла авторська стаття відомого українського журналіста Андрія Шахова присвячена пресконференції президента УАФ Андрія Павелка, яка пройшла 24-го січня.

І ось, якими думками поділився Шахов стосовно очільника Української асоціації футболу, який перебуває під слідством, і якому суд ще в листопаді обрав запобіжний захід.

Наприкінці минулого тижня українські футбольні сайти рясніли заголовками щось на кшталт 24-го січня відбудеться велика пресконференція президента УАФ, члена Виконкому УЄФА Андрія Павелка чи Павелка у вівторок оголосить ім'я головного тренера збірної і в такому дусі. Зізнатися, навіть пошкодував, що не подавав заявку на акредитацію на таку масштабну подію, але не бачив у цьому жодного сенсу після відмови в акредитації на кілька матчів національної збірної. Насправді ж з'ясувалося, що шкодувати особливо не було про що. Навіть навпаки – заощадив дві з половиною, а з дорогою – всі чотири години дорогоцінного часу, адже, як завжди у нас, після гучних заголовків та оголошень на виході вийшов пшик. Спілкування пройшло не в конференц-залі, а в кабінеті, в ньому брали участь, окрім самої людини з регаліями, аж 17 журналістів, причому троє з них були штатними співробітниками УАФ! Тобто збоку було лише 14 осіб. В тому числі вся масштабність заходу. До коронавірусу та війни післяматчеві пресконференції тренерів наших, прямо скажемо непопулярних команд, на кшталт Олімпіка, збирали у конференц-залі Олімпійського більше журналістів. Ну і сама пресконференція виявилася такою інформативною, як свого часу були пресконференції Дем'яненка чи Михайличенка, які відбулися загальними фразами, боячись сказати щось зайве та інформативне. "Це футбол. У ньому все можливо", "Нам є над чим працювати", "Ми зіграли непогано, створювали моменти, але треба покращити реалізацію", "У світі не залишилося слабких команд" і так. І, коли Павелка намагалися вивести на відверту розмову, ставили конкретні питання, він з технікою та спритністю риби, властивої практично всім політикам, уникав відповіді. Щоправда, додав щось своє.

– Чому в акредитації на цю зустріч було відмовлено одному з головних ваших критиків Костянтину Андріюку?

– Я б це питання переносив до пресслужби, бо я не ухвалював таких рішень.

– Чому завод із виготовлення штучної трави для футбольних полів переїхав до Краматорська?

– Ми всі пам'ятаємо, що і саме створення заводу, і перенесення заводу до  Краматорська було вирішено виконкомом УАФ та конгресом УАФ. Конгресом – створення та будівництво, виконкомом – перенесення. Це колегіальне рішення, яке було зумовлене саме такими економічними обставинами. 

– 8 мільйонів доларів вклали у цей завод. Конкретне питання: скільки трави, скільки полів з 20-го року до 22-го виготовив цей завод?

– Ще раз. Ми кажемо, що ми перевезли завод до Краматорська. Далі представництво Краматорська має відзвітувати. 

– Ви через Емірати заплатили гроші Колліні? Чому не прямо?

– Це була мирова угода, яка стосувалася не всієї зарплатні, а лише частини, яку ми у довгих суперечках…

– Він заробляв мільйон на рік?

– Я не коментуватиму.

– Чому у 2015 році продовжили контракт із Колліною?

– Підписував Генінсон. До того Колліна отримував не з УАФ.

– ФІФА повертає арбітра-росіянина Карасьова судити, а з вашого боку немає абсолютно жодної реакції.

– Не можу відповісти, не в курсі. 

– Ви підтверджуєте, що тренерський склад молодіжної збірної урізав зарплату в розмірі 70% щомісяця, коли команда не на зборах?

– Вперше про це чую. Я не чув такого. Вперше чую.

Тобто, про що слизьке не спитай, Павелко всюди ні при справах. Генінсон, виконком, конгрес, прес-служба... Тільки не сам Павелко...

Плюс ще два вислови мені дуже сподобалися.

1. Цитую Павелка: "Всі, хто мене знають, а мене знає дуже багато людей дуже довгий час, знають, що я дуже не бідна людина з 1993-1994 року. В мене дуже великі статки… Вам було три роки, а в мене вже був і автомобіль, і будинок. Так що – я дуже багата людина".

Цитую вікіпедію: "У 1993 – 1994 роках працював техніком Дніпропетровського ІВЦ". Як кажуть, "no comments".

2. Шахтар судився до ФІФА. Вони втратили багато гравців, які за правилом ФІФА залишили клуб. Ви ніяк не відреагували – ні на фейсбуці, ні заяви.

Були стислі терміни, у нас була комунікація з усіма. Подали тільки Шахтар і 7 російських клубів скаргу на ФІФА. Весь цей час я був на контакті з Шахтарем і представниками ФІФА. Вони намагалися прийняти якесь нейтральне рішення, яке було би для всіх приємним. На жаль, за правилами ФІФА, є певні обмеження по строках. Наш клуб пропонував продовжити на місяць строки переговорів, вони дали два тижні. В цій дистанції була розбіжність. За ці два тижні треба було врахувати все це і відпрацювати всі питання. Не змогли, було дуже багато легіонерів. Інші клуби змогли і в них не було оскаржень рішень ФІФА. Це робочий момент, і я допомагав «Шахтарю» знайти компроміс з представниками ФІФА. На жаль, компроміс не стався, і рішенням CAS 7 російським клубам і «Шахтарю» відмовили. Це питання мало на увазі більш рішучу співпрацю клубу з агентами, футболістами, щоб за 2 тижні вирішити це питання. Вони не змогли. 

Ага, так допомагав, що наступного дня після цієї зустрічі директор зі стратегічного розвитку Шахтаря Юрій Свиридов написав таке:

Я вважаю, що протягом усіх 8 років його керівництва футбол в країні не розвивається, а деградує. У футболі немає прозорості, немає стратегічного бачення, немає проєктів, немає лідерства. Футбол використовується як інструмент підкреслення статусу, власного піару й вирішування політичних справ. Ми не бачимо динаміки розвитку: скільки побудовано майданчиків за рік, скільки в нас людей грає у футбол та як показники змінились останніми роками, скільки в країні тренерів, скільки побудовано стадіонів, скільки любительських клубів, які телевізійні рейтинги? Ми не знаємо, скільки УАФ отримала коштів від УЄФА та ФІФА й куди їх витратила. На сайті УАФ немає жодного річного звіту про розвиток у відкритому доступі. Також немає стратегії розвитку. Загалом жодних цифр і статистики, які би показували, звідки і куди ми йдемо. До речі, наразі немає тренера чоловічої збірної. Але ми знаємо насправді, що востаннє національна чоловіча збірна грала на чемпіонаті світу 16 років тому – у 2006-му, ми знаємо, що Україна останніми роками значно погіршила своє становище в клубному рейтингу УЄФА, ми знаємо, що не маємо централізованого маркетингу в клубному футболі та якісних полів для гри взимку. Ми знаємо, що жіноча збірна жодного разу не брала участі у фінальній стадії світової першості. Що наші арбітри не судять важливі матчі у Європі. Ми також знаємо, що нас не поважає ФІФА і ми не маємо жодних важелів, щоб якось змінити цей стан речей. Представники України за весь час незалежності ніколи не були в Executive Committee ФІФА або на посаді віцепрезидента. Ми нічого не даємо світовому футболу з точки зору адміністрування, та й, відверто кажучи, від нас ніхто нічого не очікує. Безумовно, були й успіхи та зміни в останні 8 років. Успіхи – це перемога молодіжної збірної на чемпіонаті світу і вихід збірної до 1/4 фіналу чемпіонату Європи. А зміни – це зміна назви з федерації на асоціацію і зміна офіційного логотипу. Але. Немає стратегії, немає динаміки та прозорості. Є падіння рейтингу поруч з купою різного роду скандалів. Це констатація фактів без зайвих емоцій, звинувачень та образливих епітетів на адресу пана Павелка. Якщо хтось вважає, що володіє в країні футболом, той дуже помиляється. Ми маємо піклуватися про розвиток гри для наступних поколінь, передавати любов до футболу нашим дітям. І я щиро вважаю, що пан Павелко та його команда – це люди, які не піклуються про футбол і нічого корисного передати не можуть. Вісім років правління добре показали можливості чинного керівника УАФ. Ці можливості вкрай обмежені, тому я вважаю, що продовжувати немає сенсу. Найкраще, що наразі може зробити Павелко для українського футболу – це піти з нього, забравши всю команду й оточення. Заради кращого майбутнього

Після цих викладених фактів Андрій Шахов додав від себе два питання:

1. Ковідний фонд… Я щось не пригадаю інформацію та звіту про те, що клубам роздали ковідні гроші?

2. Аналогічно: де гроші, які дали УАФ у зв'язку з війною?

І, до речі, про тренера збірної. Помилялися всі, хто вважав, що Павелко на зустрічі оголосить його ім'я.

Я впевнений, що це крок дуже стратегічний, дуже далекоглядний, але зараз у Реброва є чинний контракт. Тому прошу всіх почекати. Ми дуже хотіли б вже оголосити якесь рішення, але є правила, їх треба виконувати. Упевнений, що він зосереджується на роботі у своєму клубі. Тому через деяку годину я впевнений, що ми все це оголосимо, – сказав на пресконференції Павелко.

Тобто до матчу на Вемблі вже менше двох місяців, а тренера нема. Ну а якщо немає тренера, то, як я розумію, ніхто не займається переглядом кандидатів із Шахтаря, Динамо, Дніпра-1 та інших команд, ніхто не стежить за спарингами цих клубів у Туреччині, ніхто не спілкується з кандидатами у збірну та їх клубними тренерами.

До відбірного матчу менше двох місяців...

І останнє і для мене особисто найшокованіше. Коли доросла людина свідомо перекручує ім'я іншої людини, особливо якщо вона їй в батьки годиться, роблячи це виключно з метою образи – це говорить про її високу культуру, я просто ейнштейнівський інтелект. Мені шкода нашу країну та наш футбол, що бюджетним комітетом першою керував, а футболом і досі керує таке непорозуміння.

Для мене Павелко залишається коронавірусом нашого футболу – бо корона на його голові не за розміром велика, а скільки вже шкоди він зробив – жодному вірусу не під силу!

Читайте також: Аж так потрібен Шахтарю?! Український клуб збільшив суму за бразильця до 15 млн євро

Читайте також